Bundz to tradycyjny, regionalny produkt serowarski, tworzony na terenach południowej Polski, ale również w zachodniej części Podbeskidzia i na Słowacji. Jest to ser podpuszczkowy, produkowany głównie z połączenia mleka owczego lub koziego z mlekiem krowim.
Jak powstaje bundz? – proces produkcji
Ten regionalny ser powstaje w nieskomplikowany sposób. Pierwszym krokiem jest podgrzanie mleka do określonej temperatury, a następnie dodanie tzw. podpuszczki, która pomaga w skrzepnięciu mleka. Wytworzony skrzep serowy, parzy się przez kilka minut w temperaturze około 70° C, a następnie dzieli się go na małe kawałki, miesza i odprowadza serwatkę. Kawałki skrzepu są delikatnie prasowane w formach, aby pozbyć się pozostałości serwatki i nadać serowi odpowiedni kształt bochenków, typowy dla bundza. Z serwatki wyrabia się napój – żętycę. Powstały ser jest lekko solony i pozostawiony do dojrzewania przez okres kilku dni lub nawet tygodni, w zależności od preferencji oraz tradycji danego regionu, ale do spożycia nadaje się już po upływie 24 godzin. Bundz ma charakterystyczny, lekko kwaśny, orzechowo-maślany smak i delikatną konsystencję. Ponadto smak sera zmienia się w zależności od stopnia jego dojrzewania. Można wyróżnić kilka rodzajów bundzy, które różnią się od siebie wyglądem, konsystencją i smakiem. Klasyczny bundz ma cienką skórkę i lekki nalot z białej pleśni. Bundz grudka, zrobiony ze zbitej masy serowej, ma z kolei twardą skórkę i jasnozielony nalot. Bundz łemkowski jest bardziej soczysty, z widocznymi, malutkimi dziurkami i cienką skórką, tak jak bundz kozi, który wyróżnia twardość skórki.
Wartości odżywcze bundzu i jego zastosowanie
Ser bundz to bogate źródło białka, a także witamin z grupy B, witaminy A i minerałów, takich jak wapń czy fosfor. W swoim składzie zawiera także niewielkie ilości tłuszczu i węglowodanów. Znajdująca się w nim kazeina, czyli białko o długim czasie trawienia sprawia, że z jego pomocą w organizmie dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Dzięki wysokiej zawartości białka może stanowić cenne wsparcie w budowaniu i regeneracji mięśni, dlatego jest odpowiednim produktem dla sportowców oraz osób nie tylko trenujących, ale również sprawdzających wyniki sportowe z pomocą Betclic kod promocyjny od Meczyki. Ten podhalański ser uzupełnia niedobory witaminowe i mineralne w organizmie, co jest zasługą mleka owczego, jednego z najzdrowszych rodzajów nabiału. Produkt ten dostarcza zdrowych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwmiażdżycowo i antynowotworowo. Ponadto pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Bundz jest lekkostrawny, co sprawia, że jest dobrze tolerowany przez organizm. Ser tego gatunku wykorzystywany jest najczęściej w daniach kuchni regionalnej. Jest przeważnie używany jako dodatek do kanapek, zapiekanek i sałatek. To również świetny produkt do grillowania, jak tradycyjny oscypek, podawany z żurawiną.
Bundz to podhalański ser, który może stanowić wartościowy dodatek do diety, dzięki zawartej w nim dużej ilości witamin, minerałów i białka. Zdecydowanie warto sięgnąć po bundz, wybierając w ten sposób zdrową alternatywę tradycyjnych serów.